НАБУВ ЧИННОСТІ ЗАКОН ПРО МОВУ!

 

День якого я особисто чекав багато років, місяців та днів. Ще не на повну силу, проте вступив в дію «Закон про забезпечення функціонування української мови як державної».
Ще в далекому 2016 році Фейсбук спільнота почала боротися за мовні права українців. Ми створювали спільноти. Знайомились та воювали на віртуальному фронті. Вже тоді зародилась ідея створити закон, який мав би захищати українську мову та створити їй сприятливий клімат для повернення свого статусу, який був втрачений після десятків років радянської окупації.
У 2017 році відбулася перша ініційована мною #мовна_інспекція. Тоді ми пройшли по десяти закладах одного з торгівельних центрів Києва (на виконання Рішення Київради про українську як основну мову комунікації в публічній сфері). Вже у 2018 році такі «інспекції» стали нормою для багатьох киян та мешканців інших міст. На жаль, мовна дискримінація в сфері послуг була і досі є. В цей час група депутатів та активістів займалися розробкою мовного законодавства. І вже в жовтні 2018 року Верховна Рада вийшла на результат — Закон про мову в першому читанні прийнятий.
Далі, важка робота над правками, частина яких мого авторства (близько 20 правок). Загалом, разом з іншими громадськими діячами з «Національної кампанії «За закон про державну мову», створили робочу групу, яка напрацювала 90 найбільш збалансованих та опитмальних правок до другого читання. Близько 50% з них було враховано Комітетом з питань культури та духовності на чолі Mykola Kniazhytsky, який доклав неймовірні зусилля до прийняття Закону.
Таким чином законопроект вийшов до другого читання. Попри шалений опір медіалобістів, олігархів та головне — прорсійських сил. Багато хто сумнівався в принятття Закону. Кремль через своїх адептів намагався зробити все щоб зірвати його прийняття. Не вийшло.

Закон про мову — це одна з головних перемог українства на сучасному етапі. Саме тому його так важливо зберегти зараз: від рашистів та «новоі влади», яка всіляко буде намагатися його знищити.
Вже сьогодні лунають заяви про можливість перегляну норми, які навіть ще не запрацювали. Вже зараз нам розповідають про неоптрібність закону. Таке можуть говорити лише вороги держави та українського народу.
Впевнений — втримаємось. Зараз всі сподівання на громадянське суспільство, яке повинне захистити мовне законодавство.

****
5 років, місяць за місяцем будуть набирати чинності різні частини мовного закону. Одні за 6 місяців, інші за 2 роки. Проте, ми маємо пройти це шлях, а головне не зупинити його! Лише тоді Україна буде Українською!

А сьогодні вітаю всіх нас. Закон про мову вже діє.

Андрій Смолій

 

і