Напередодні томоса: що відбувається в Почаївській лаврі?

Жми! Поддержи!
Православні віруючі в Україні очікують томос від Вселенського патріарха Варфоломія. Які настрої панують серед вірян Почаївської лаври, яка перебуває під контролем УПЦ МП, та в місті Почаїв. Репортаж DW.

Ранок звичайного робочого дня. Біля Почаївської лаври більше лотків з церковною атрибутикою, ніж людей. «Ніхто нічого не купує! Як втік цей Янукович і закінчився Майдан, так і «скисла» наша торгівля!» — в серцях каже продавчиня хусток, які жінки купують, аби зайти в церкву. Побачивши камеру, жінка ховається за своїм товаром. Майже всі продавці просять їх не знімати. Один з них взагалі розлютився: «Ми платимо податки! А ви провокацію тут хочете влаштувати зі своєю автокефалією. Не буде її! Ні-ко-ли!» Почувши це, одна з парафіянок, яка проходила повз, починає хреститися й тихо шепоче: «Боже, врятуй нашу Почаївську лавру! »

Куди священики, туди і парафіяни

На центральному вході до Почаївської лаври суворий охоронець у камуфляжі заборонив знімати без дозволу настоятеля храму. Дозвіл нам дали, але за умови, що ні з ким ми говорити не будемо. Один зі служителів дав зрозуміти, що всі відповіді на запитання навколо теми єдиної помісної УПЦ можна знайти на офіційному сайті УПЦ МП: «Митрополит Онуфрій доволі чітко вже визначився».

Віряни в Почаївській лаврі Віряни в Почаївській лаврі

Уже за високим парканом лаври ми зустріли одного з монахів. Слухаючи наші запитання щодо томоса, він лише посміхався. «Як дадуть, то є керівництво церковне, тоді буде щось говорити», — відповів монах, додавши, що «тут ніхто томоса не боїться».

З кількома віруючими під стінами Почаївської лаври нам все ж таки вдалося поспілкуватися. Ксенія, прочанка з Полтави, зокрема, зауважила: «Мої батьки ходили до храмів Московського патріархату. Ми теж. Політика не може впливати на вибір людей». До розмови долучився юнак, котрий, вочевидь, прямував до лаври: «УПЦ МП не має відношення до війн на сході. Я як ходив у московський патріархат, так і ходитиму».

Який патріархат обирають почаївці?

До Майдану на Почаївську лавру працювали мінімум 30 відсотків підприємців міста Почаїв. Тепер замовлень з лаври майже немає, розповідає одна з працівниць крамниці з церковним знадіб’ям. «Я не проти томоса. Але поки патріархати між собою «розбірки чинять», у мене не буде заробітків. Поїду до Польщі взимку», — каже жінка.

Храм УПЦ КП у Почаєві Храм УПЦ КП у Почаєві

Дещо далі від лаври — на вулицях самого Почаєва — ми почули різні думки. «Я за те, щоб томос не давали», — каже чоловік середнього віку. Старенька на автобусній зупинці з цим не погодилася: «Україна заслуговує на свою церкву». Молода мама з трьома дітьми розповіла DW, що не розуміє, чому всі сперечаються: «Я ходжу і в храми московського, і в храми київського патріархату! В нас у Почаєві різні є».

Щоправда, аби відвідати в Почаєві храм УПЦ КП, треба власне виїхати за місто. Саме тут після багаторічних прохань Українська православна церква Київського патріархату змогла за часів президентства Віктора Ющенка отримати ділянку для спорудження Свято-Андріївського храму. У Почаєві це єдина церква, де збираються віряни УПЦ КП.

Отець Роман служить тут от уже вісім років. «Коли я святив паски в перший Великдень, люди принесли десь 15 кошиків. А цьогоріч  було вже 70», — не без гордощів говорить отець Роман. Він розуміє, що навіть після надання томоса до його храму навряд чи хлине натовп.

Отець Роман зі Свято-Андріївського храму УПЦ КП Отець Роман зі Свято-Андріївського храму УПЦ КП

Проте на його переконання, люди нарешті зрозуміють, куди вони ходять: «Томос поставить крапку в питанні: хто є Українська православна церква в Україні, а  хто є Російська православна церква в Україні. І нарешті УПЦ МП перестане нам закидати, що ми не є канонічні та не є благодатні».

Кому належать будівлі Почаївської лаври

Почаїв ще з часів Майдану в українській пресі часто називали «оплотом русского мира». «Приватизація» Почаївської лаври розпочалася за прем’єрства Віктора Януковича, коли в липні 2003 року він підписав розпорядження Кабінету міністрів про виключення зі складу Кременецько-Почаївського державного заповідника споруд Почаївської Свято-Успенської лаври. Йшлось про Успенський собор, Троїцький собор, монастирські келії, архієрейський будинок, дзвіниці та надбрамний корпус.

Депутат міськради Почаєва Тарас Паляниця Депутат міськради Почаєва Тарас Паляниця

Нині власником Почаївської лаври є релігійна організація «Почаївська Свято-Успенська Лавра» — юридична особа, керівником якої є митрополит Володимир. Тобто об’єкти нерухомості Почаївської лаври перебувають у приватній власності, що підтверджується даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зокрема, йдеться про будівлю Храму Преображення Господнього загальною площею 4 445 квадратних метрів.

«Внуки Леніна — по духу, грозять розправою» 

У вересні цього року з Почаєва почали надходити повідомлення про появу молодиків з агресивними написами на одязі про майбутню релігійну війну. В Почаївській лаврі помітно посилили охорону, намісник Свято-Успенської лаври митрополит Володимир у своєму зверненні навіть застеріг, що «внуки Леніна — по духу, грозять розправою», і закликав вірян: «Захистимо свою святиню».

Депутат Почаївської міськради Тарас Паляниця запевнив у розмові з DW, що ситуація навколо лаври перебуває під контролем правоохоронців, які «зможуть запобігти будь-яким провокаціям». Депутат взагалі не згоден ні з тим, що в Почаєві існує «русский мир», ні з тим, що тут з’являться якісь там «онуки Леніна» чи-то «бандерівці», які будуть щось трощити : «Якщо можна так сказати, то «бандерівці» в Почаєві зацікавлені в тому,  щоб тут був мир та спокій», — каже Паляниця.

Отець Роман сподівається, що рано чи пізно, в лаврі служитимуть священники єдиної помісної церкви. Він не виключає, що серед служителів УПЦ МП є й ті, що захочуть об’єднання, як це зробили вже 6 парафій Кременецького району Тернопільщини.

 

DW.COM

Yottos