Сім років «ЛНР» і «ДНР»: Від чого Росія звільнила мешканців Донбасу

Сім років тому у містах і селищах Донеччини і Луганщини відбувся незаконний «референдум» про визнання «ЛНР» і «ДНР» як окремих «республік». Голосування було абсолютно сфабрикованим і послугувало лише приводом для окупації регіону

  •  
Сім років "ЛНР" і "ДНР": Від чого Росія…

Фото: ЕРА

«Голосування», звісно ж, ніякого законного не було. Проросійські бойовики і їхні поплічники у міських радах захопили виборчі дільниці. У 2014 році 25 травня мали відбутися вибори президента, тож для голосування усе було готово, і списки виборців, і урни. Цим і скористалися колаборанти.

Референдум "ДНР" Герб України на скриньках заклеювали символікою "ДНР"

Колаборанти Герб України на скриньках заклеювали символікою «ДНР»  Фото: ЕРА

Щоб зробити видимість ажіотажу і всенародної підтримки, дільниці відкрили не всі, чим спровокували великі черги. Роздрукували бюлетені на ксероксі і розпочали шоу.

Черга на "референдум" "ДНР" у Маріуполі 11 травня 2014 року

Черга на «референдум» «ДНР» у Маріуполі 11 травня 2014 року Фото: ЕРА

Люди і справді йшли голосували на «референдум» – здебільшого тому, що мали дуже низьку обізнаність, хто має право призначати референдум, які наслідки такого незаконного «волевиявлення». Ну, і звичайно, сподівалися на кримський сценарій, але для Донбасу Росія приготувала зовсім іншу долю.

референдум" "ДНР" у Маріуполі 11 травня 2014 року

Черга на «референдум «ДНР» у Маріуполі 11 травня 2014 року. Фото: ЕРА

Слов"янськ, "референдум "ДНР"  11 травня 2014 року.

Слов’янськ, «референдум «ДНР» , 11 травня 2014 року. Голосували «де попало» . Фото: ЕРА

Луганськ, пенсіонери обирають «ЛНР» 11 травня 2014 року. Фото: ЕРА

Донецьк. За «республіку голосує родина прихильників «ДНР» 11 травня 2014 року. Фото: ЕРА

Тепер, сім років потому, навіть в самих «упоротих» новоросів» не залишилося ілюзій: частину Донбасу, яка стала «ЛНР» і «ДНР» Росія перетворила на клоаку з безправним населенням.

Скільки людей виїхали з окупованого Донбасу – точної статистики немає, відомо, що в Україні зареєстровано 1,5 млн переселенців, серед яких є і пенсіонери, які фактично живуть на контрольованій Москвою території. Разом з тим молодь виїжджає і не стає на облік, розраховуючи не на державу, і на свої сили. Також немає статистики, скільки людей виїхали на Росію, а їх теж немало.

Найважче тим, хто залишився, особливо молоді, хто народив в окупації дітей, хто має дітей-підлітків.

Від чого Росія звільнила мешканців Донбасу

Росія звільнила Донбас від свободи пересування. І подарувала сім років комендантської години

Мешканці «ЛНР» і «ДНР» не можуть вільно пересуватися ввечері у населених пунктах, де живуть, бо вже сім років мають комендантську годину. До того ж, вони фактично невиїздні, особливо після того, як окупаційна влада закрила більшість КПВВ. Виїхати з «республік» довго, дорого і проблематично. А вивезти своє майно – тим паче. Мало того, зараз майже неможливо вільно потрапити з Донецька у Луганськ і у зворотньому напрямку. «Народні»  республіки настільки «народні», що мають кордони і вважають сусідів «іноземними громадянами». Зараз «кордон» між «ЛНР» і «ДНР» закритий начебто через карантинні обмеження. Крім того, в Луганську і Донецьку завдяки Росії зруйновані аеропорти, стоять порожні залізничні вокзали, звідти тепер ніхто нікуди не їде.

Росія звільнила Донбас від роботи і заплати

Коли на проросійських мітингах навесні 2014 року ті ж шахтарі чи металурги виступали на підтримку «ЛНР» і «ДНР», мовляв, «Донбас сам себе прогодує», вони через свою недоумкуватість не збагнули, що світова економіка і торгівля діє за давно визначеними правилами. Купувати і співпрацювати з підприємствами на невизнаній ніким території ніхто у світі не буде. Навіть російські компанії закуповують в «ЛНР» і «ДНР» вугілля або ж метал через фірми-«прокладки». Окупація Донбасу призвела до того, що більшість підприємств збанкрутіли, шахти, які раніше дотувала Україна, окупанти закрили. Люди залишилися без роботи. Ті підприємства, які ледь жевріють, не платять робітникам зарплату місяцями і роками.

Бюджетники, працівники торгівлі зарплату в «ЛНР» і «ДНР» отримують регулярно, але розмір її просто смішний – 5-6 тис рублів ($67-$81).

Росія звільнила Донбас від безпечного життя і подарувала «підвали» і концтабори»

Жити на окупованій території Донбасу небезпечно всім: немає жодної категорії громадян, кому б не міг загрожувати полон і «підвал». У шпигунстві на користь СБУ звинуватити можуть і пенсіонера, і студента. Щось довести і якось виправдатися неможливо, навіть якщо насправді ніякого шпигунства не було. Люди отримують страшні каліцтва, як фізичні, так і психологічні, терміни 13-15 років в неволі. А обмін полоненими усіляко затягує Росія і її маріонетки з «ЛНР» і «ДНР».

Росія звільнила Донбас від банківської і поштової систем

На окупованому Донбасі з другої половини 2014 року не працюють глобальні платіжні ситеми Visa і Mastercard, не працюють відділення українських банків, де раніше мешканці отримували, зокрема, соцдопомогу і пенсії, де могли взяти продовольчі кредити. Те, що для нас, мешканців Києва, Лисичанська, Краматорська і інших міст, є звичайними речами –  піти в магазин і розрахуватися на касі, приклавши до терміналу телефон з «підв’язаною» банківською карткою, для мешканців «ЛНР» і «ДНР» – фантастика. На цій території також неможливо замовити речі в інтернет-магазині, оплатити онлайн і оформити доставку «Новою поштою», Justin або Укрпоштою. І російські поштові оператори на окупованому Донбасі також не працюють. В «ЛНР» і «ДНР» не відправиш і не отримаєш посилки і листа ані з української території, ані з Росії, ані з іншої країни світу.

Росія позбавила мешканців Донбасу житла, знецінила квартири і будинки

Мешканці Донбасу, тікаючи від війни і окупації, буквально полишали свої будинки і квартири порожніми. Декому вдалося пізніше продати житло в «ЛНР» і «ДНР» за безцінь – ціни впали втричі. Але дехто і досі має на Донбасі нерухомість, з якою невідомо, що робити. Жити там немає сенсу, продати складно, та й отримаєш копійки. Хоча сотні тисяч людей на Донбасі ще на початку 2014 року жили собі мирно у своїх домівках, будували плани, аж поки Росія їх від цього не звільнила.

Росія звільнила міста Донбасу від розвитку

Міста «ЛНР» і «ДНР» поступово перетворюються на занедбані декорації «русского міра». Колись заможний діловий центр України – Донецьк став своєю тінню, місто занепадає. «Донбас-Арена» стоїть порожня. Луганськ і до 2014 року з Донецьком було не порівняти, а тепер там стало зовсім сумно – Росія «звільнила» Луганськ навіть від трамваїв: електротранспорт в «ЛНР» помирає, новий муніципальний транспорт ніхто не закуповує. Жителі їздять у «скотовозках», бо в «русском мірє» вони зобов’язані страждати кожну секунду.

В містах окупованого Донбасу сім років ніхто не міняє водогони, каналізації і тепломережі, зношеність труб, за словами самих же представників окупаційних адміністрацій – до 90%. Парки, будинки культури, міське середовище – усе це перебуває в жахливому стані.

Росія звільнила мешканців Донбасу від майбутнього

Напевне, це головний пункт. В «ЛНР» і «ДНР» майбутнього немає, особливо для молоді. Окупанти вже визначилися, кого вони виховуватимуть з хлопців – призовників, а потім і найманців для їхньої армії. Тобто гарматне м’ясо на випадок загострення бойових дій. Власне, «армія «ЛНР» і «ДНР» – це місце, де гарантовано виплачують хоч якусь зарплату, тож іншого шляху вижити для тих, хто вирішить залишитися, просто не буде.

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас

і