Шведська стратегія проти коронавірусу скоро стане всесвітньою

 

Дотримуватися карантину до самої появи вакцини не вдасться. Відмова ж від режиму ізоляції, навпаки, полегшить економічний, соціальний і політичний тиск. Це також дозволить населенню виробити колективний імунітет, який в кінцевому підсумку стане найменшим лихом у боротьбі з COVID-19.

Про це пише The Foreign Affairs.

Колективний імунітет — єдиний дієвий шлях. Питання лише в тому, як його досягти.

У січні Китай посадив 50 млн жителів провінції Ухань на карантин. Відтоді жорсткі авторитарні заходи у боротьбі з новим коронавірусом впровадили і ліберальні демократії. До середини березня майже у всіх країнах Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) діяла та чи інша комбінація таких заходів як закриття шкіл і університетів, перехід на віддалену роботу, скасування громадського транспорту, обмеження громадських заходів і заборона на внутрішні і міжнародні поїздки. Проте одна західна країна залишається винятком.

Не вводячи ні карантин, ні надзвичайного стану, Швеція закликала громадян самоізолюватися і добровільно дотримуватися дистанції. Щоб згладити криву захворюваності, деякі обмеження шведська влада все ж наклала: заборонили збиратися більше 50 осіб, припинили обслуговування біля барної стійки, запровадили дистанційне навчання у середніх школах і університетах і так далі. Однак від жорсткого контролю, штрафів і поліцейського нагляду вони відмовилися. Шведи змінили свою поведінку, нехай і не настільки радикально, як громадяни інших західних демократій. Багато ресторанів як і раніше, працюють, хоча відвідувачів в них поменшало. Дітвора ходить в школу. І на відміну від сусідньої Норвегії (і ряду азіатських країн) Швеція вирішила не вводити ніяких додатків для відстеження хворих — заради дотримання приватності та особистої автономії.

Офіційно колективний (або «стадний») імунітет шведська влада своєю метою не ставила — на думку більшості вчених, він досягається, коли перехворіє понад 60% населення. Але підвищення загального імунітету — однозначно частина стратегії шведського уряду. Щонайменше, це логічний наслідок, коли школи, ресторани і більшість підприємств залишаються відкритими. Головний епідеміолог країни Андерс Тегнéлль (Anders Tegnell) передрік, що Стокгольм може вийти на стадний імунітет вже в цьому місяці. Математик Стокгольмського університету Том Бріттон (Tom Britton) уклав на основі поведінкових моделей, що щоб зупинити подальше розповсюдження, 40-процентного імунітету у столиці буде достатньо. На його думку, цей момент може настати до середини червня.

В деяких колах Швеція заслужила похвалу за те, що зберегла хоч якусь подобу економічної нормальності при рівні смертності на душу населення навіть нижче, ніж у Бельгії, Франції, Італії, Нідерландах, Іспанії та Великобританії. Але інші Швецію лають — мотивуючи критику тим, що в сусідніх країнах показник смертності набагато нижчий. Крім того, підкреслюється, що Швеція не змогла захистити людей похилого віку та іммігрантів. Тегнелль визнає, що на мешканців будинків престарілих припадає більше половини смертельних випадків від COVID-19 — він пояснює це запізнілим введенням заходів безпеки начебто масочного режиму. Іммігранти теж постраждали від епідемії непропорційно сильно — як правило, у них нижчий рівень життя, і багато хто зайняті у сфері послуг, де віддалена робота за визначенням неможлива. Але шведська влада запевняє, що підвищений рівень смертності в країні в довгостроковій перспективі зрівняється з загальною. Спроби різних країн стримати поширення вірусу приречені на провал — і зрештою заразиться все більше людей. Коли інші країни накриє друга смертоносна хвиля, Швецію пік пандемії вже мине.

Відгук Швеції не ідеальний, але їй все ж вдалося зміцнити імунітет у молодих і здорових — тих, у кого найменший ризик серйозних ускладнень — одночасно вирівнявши криву. Відділення інтенсивної терапії у країні не переповнені, і лікарняний персонал, незважаючи на підвищене навантаження, впорався ще й з додатковими обов’язками по догляду за дітьми — адже дитячі садки і молодші класи продовжують працювати.
Неважливо, визнали вони шведський підхід офіційно чи ні, багато країн зараз намагаються йому наслідувати. Сусідні Данія і Фінляндія відновили заняття для молодших класів. Німеччина відкрила невеликі магазини. Італія скоро відчинить парки, а Франція збирається відкрити деякі з нестратегічних галузей — включаючи фермерські ринки і невеликі музеї — а також школи і дитячі садки. Навіть у США, де хворих найбільше в світі, деякі штати за наполяганням президента Дональда Трампа послаблюють обмеження. Трамп ще недавно критикував шведську модель, не соромлячись у виразах, а тепер сам робить те ж саме.

Послаблювати обмеження є вагомі причини. На те, щоб підрахувати загальний збиток від смертей, банкрутств, звільнень, самогубств, психічних проблем, падіння ВВП, втрачених інвестицій та інших втрат, пов’язаних не тільки з вірусом, але і з заходами по боротьбі з ним, потрібно кілька років. Проте вже зараз очевидно, що економічні і соціальні наслідки карантину величезні: за оцінками ОЕСР, кожен місяць обмежень скорочує економіку розвинених країн на 2%. За прогнозами ОЕСР, економіка Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Великобританії і США за підсумками року скоротиться більш ніж на чверть. Безробіття зросте до висот, небачених з 1930-х, невдоволення і соціальні розбіжності посиляться.

Дотримуватися карантину до самої появи вакцини не вдасться. Відмова ж від режиму ізоляції, навпаки, полегшить економічний, соціальний і політичний тиск. Крім того, це дозволить населенню виробити імунітет, який в кінцевому підсумку стане найменшим лихом у боротьбі з COVID-19. Багато про хворобу як і раніше неясно, але країни, що зберігають карантин, в майбутньому ризикують зіткнутися з ще більш серйозними спалахами. Якщо ж вони підуть шведським шляхом до стадного імунітету, пандемія закінчиться раніше, а збитки від неї будуть слабкішими.

Шведський підхід до епідемії відображає її самобутню культуру і в інших країнах може виявитися непридатним. Так, розрахунок на особисту відповідальність громадян та дотримання офіційних рекомендацій за межами Скандинавії може і не спрацювати. Швеція — особлива країна, для якої характерний високий рівень довіри — не тільки між громадянами, але і до державних установ. Шведи серйозно поставилися до рекомендацій влади і з ентузіазмом їх виконують  — чого важко очікувати від громадян інших країн.

Крім того, шведи в цілому здоровіше громадян низки країн, тому в інших частинах світу можуть знадобитися додаткові заходи обережності. При скасуванні обмежень країни повинні врахувати шведські помилки щодо літніх людей та іммігрантів: маски та інше захисне обладнання в будинках для людей похилого віку повинні бути доступні, а охороні працівників сфери обслуговування, які піддаються особливому ризику в силу віку або фізичних недоліків, треба приділити особливу увагу. Але головна мета — зберегти людей з групи ризику в безпеці без масових карантинів.

Чим більше вчені дізнаються про вірус, а влади розробляють все нові і ефективніші способи зупинити інфекцію — у тому числі оновлюючи параметри для розрахунку стадного імунітету на основі поведінкових особливостей — виправдовувати масовий карантин стає все складніше. Навіть у країнах на кшталт США і Великої Британії, де сукупна чисельність групи ризику набагато вище, збиток від запобіжних заходів буде набагато дешевше, ніж якщо поголовно залишити всіх вдома. Шлях до стадного імунітету означає, насамперед, захист вразливих. Швеція вчилася на власних помилках, але тепер ситуація в країні під контролем.

Загальниий карантин стає все нестерпнішим, і країни поступово усвідомлюють, що самий реалістичний варіант — це контроль над епідемією, а не повна перемога — і починають розкриватися. Розумне соціальне дистанціювання, щоб запобігти перевантаження систем охорони здоров’я, вдосконалення методів лікування і більш успішний захист для груп ризику допоможуть знизити число жертв. Але, зрештою, єдиний надійний захист від цієї хвороби — підвищений і, в кінцевому підсуику, стадний імунітет, за умови, що уразливі групи населення захищені. На яку б оцінку не заслуговували шведські заходи по боротьбі з пандемією, інші країни починають розуміти, що по кривій захворюваності вона просунулася далі за інших.

Нільс Карлсон, Шарлотта Штерн, Даніель Кляйн

За матеріалами: ІноЗМІ

і