Білоруські силовики схильні придушувати протести – ЗМІ

Більшість білоруських ОМОНівців схильні придушувати протести в Білорусі. Такий висновок випливає з анонімного інтерв’ю, яке зробила російська «Новая Газета» зі спецпризначенцями. Свій вибір службовці роблять через власне матеріальне становище і непевне майбутнє в разі перемоги опозиції.

Газета провела розмови з кількома колишніми і нинішніми міліціонерами. Всі вони були одностайні – протести будуть придушуватись, але не з політичних міркувань.

Сергій Н. 15 років прослужив у внутрішніх військах МВС Білорусі. Офіцер, займав одну з командних посад у військовій частині спецназу № 3214 в мінському Уруччі.

Звільнився зі служби в 2010 році, відмовився брати участь у розгоні опозиційної демонстрації на площі Незалежності. Він підтримує зв’язки з діючими працівниками міліції.

– На жаль, хлопці з ОМОНу і спецназу дійсно думають, що учасники мітингів — це найманці, оплачені грошима Заходу, — пояснює Сергій. – Над світоглядом силовиків працює відділ ідеології, який є в кожному підрозділі кожного відомства. Вони були засновані Лукашенком ще в 90-х. Плюс до цього – державна пропаганда. Плюс – закритість спільноти: бійці в основному спілкуються між собою. І головне – хлопці дуже бояться опинитися звільненими. Тому що нічого, крім як махати палицею, вони не вміють.

Мінськ, 26 жовтня 2020 року. Фото: Агата Квятковська / Белсат

Система гарантує кожному, хто працює в МВС зарплату, вищу ніж в середньому по країні (від 600 до 1000 доларів), надання житла, вигідне кредитування, тощо.

– З такою системою гарантій додатково підживлювати настрої силовиків навіть не потрібно.

«Тітушок» не шкода нікому. Їх доля – незавидна

Євген Осинський два місяці тому залишив посаду дільничого, щоб не брати участь у репресіях. Зараз він визнає, що більшість силовиків не будуть звільнятись.

– Дуже складно кинути все, коли у тебе є сім’я, двоє дітей і кредит на житло, — говорить він. – Я глибоко переконаний, що навіть ті співробітники, які безпосередньо розганяють мітинги, не роблять це з якихось політичних міркувань – їм явно нецікава політика, але дуже цікаво своє нинішнє становище в суспільстві. Вони бачать: є Лукашенко, кожен місяць 20-го числа він платить зарплату, причому хорошу, платить безперебійно.

Мінськ, 26 жовтня 2020 року. Фото: Агата Квятковська / Белсат

Євген визнає: зараз співробітники силових структур опускати щити не налаштовані.

– На жаль, бійці швидше будуть придушувати протест. Не через якусь ненависть до протестувальників. Просто щоб зберегти своє становище – воно все-таки значно краще, ніж у більшості білорусів.

Ще один ОМОНівець, Костянтин, говорить, що його колеги не відчувають себе в безпеці.

Мінськ, 26 жовтня 2020 року. Фото: Агата Квятковська / Белсат

Він посилається на «Чорну книгу Білорусі» — telegram-канал, який деанонімізує співробітників силових структур, що беруть участь у придушенні протестних акцій.

– Мене там ще немає, а багато моїх колег вже названі.

В разі перемоги опозиції, переконаний співрозмовник, нинішніх співробітників МВС «просто посадять у в’язницю». Опозиція, мовляв, обіцяє притягнути до відповідальності всіх «хто брав участь у злочинах».

Нагадаємо, сьогодні в Білорусі розпочався загальнонаціональний страйк. Від ранку затримано більше сотні протестувальників.

ОК, belsat.eu

і